29.03.2017
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Šimek: Rozhodnutím dopravních odborů jsem zklamán

Šimek: Rozhodnutím dopravních odborů jsem zklamán
Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje
Vedení dopravních odborů vyzvalo ke stávce kvůli mzdám řidičů linkových autobusů. Řidiči v některých krajích zatím nedostali přidáno podle schváleného nařízení vlády. O konkrétním datu stávky se ro... 
19.březen 2017 - 08:00

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek je rozhodnutím dopravních odborů překvapen a zklamán.

„Rozhodnutím odborů jsem zklamán. Na  jednání, kde jsme opět podrobně vysvětlili dopravcům i zástupcům odborů, v jaké složité právní situaci se náš kraj nachází, byly nabídnuty varianty řešení i stanoven další společný postup. Jednání bylo věcné, bez emocí, a nyní se z tisku dozvídám, že kraj se k problému staví liknavě.

Znovu opakuji, že Jihomoravský kraj situaci spojenou s navýšením mezd od samého počátku velmi aktivně řeší, přestože nastala rozhodnutím vlády. Proběhlo několik jednání u nás na krajském úřadu a také já jsem tento problém vysvětloval jednotlivým členům vlády osobně i prostřednictvím Asociace krajů. Když se po těchto jednáních ukázalo, že vláda nebude na nákladech vzniklých jejím rozhodnutím participovat, hledali jsme řešení v úrovni kraje. Ale je to jen dočasné řešení. Stále trváme na tom, že o systémovém řešení by měla rozhodnout vláda. A v tomto smyslu hodláme dále jednat,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Dopravci v rámci Integrovaného dopravního systému JMK plní svou zákonnou povinnost a navýšení mezd řidičům jezdícím na linkách v závazku veřejné služby vyplatili. Kraj také dále postupuje v hranicích, které mu umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek, a rozhodl o uvolnění 100 milionů korun na úhradu zvýšených nákladů dopravců v letošním roce. Dopravci si aktuálně vybírají, zda budou pobírat v letech 2017 a 2018 příspěvek 2,85 korun na vozokilometr, či zda příspěvek rozloží na celou dobu trvání smluv. Smlouvy mohou také s třicetiměsíční lhůtou vypovědět.


Je nutné podotknout, že současné nastavení legislativy Jihomoravskému kraji žádné jiné možnosti neposkytuje. Jihomoravský kraj si je vědom provizornosti tohoto řešení, proto se se zástupci dopravců a odborů setkává na pravidelných jednáních u kulatého stolu, z nichž poslední proběhlo včera (14. března 2017) za účasti předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka a předsedy jihomoravské pobočky Svazu Libora Weinsteina.

„Na včerejším setkání jsme se společně s odbory i dopravci shodli na přípravě společné výzvy vládě, která jediná může přijít se systémovým řešením. Pevně proto věřím, že odbory na území Jihomoravského kraje budou postupovat v souladu s touto dohodou o společném postupu v koordinaci s krajem a dopravci. Vyhlášení stávky by zbytečně dopadlo na občany jižní Moravy, kteří autobusy IDS JMK pravidelně cestují do práce, do školy či například za zábavou, a vzhledem k výše uvedenému by postrádalo smysl. V tuto chvíli také není známo, jestli se případná stávka dotkne Jihomoravského kraje, a pokud ano, v jakém rozsahu,“ řekl náměstek Roman Hanák.  Jihomoravský kraj má však podepsány smlouvy s dopravci, kteří jsou povinni zajistit dopravní obslužnost.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Monika Brindzáková, tisková mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)


Ministryně Karla Šlechtová navštívila hradiště Mikulčice

Ministryně Karla Šlechtová navštívila hradiště Mikulčice
Areál pobočky Masarykova muzea v Hodoníně p.o., Slovanské hradiště v Mikulčicích, národní kulturní památku, navštívila v pátek v odpoledních hodinách delegace Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

brněnský Dopravní podnik dosáhl na dotace z regionálního programu

brněnský Dopravní podnik dosáhl na dotace z regionálního programu
Dopravní podnik města Brna uspěl s žádostmi o dotaci z IROP (Integrovaný regionální operační program).

Brněnský dopravní podnik boj proti vandalům nevzdává

Brněnský dopravní podnik boj proti vandalům nevzdává
Od začátku roku eviduje DPMB 58 případů poničení vozů. Jedná se hlavně o tzv. tagy, škrábance či graffiti. I když škody každoročně přesahují 4 miliony korun, podnik boj s vandaly nevzdává. Prioritou je takový vzhled vozů, aby se do nich cestující nebáli nastoupit.

Policisté zadrželi mladíka s drogovou minulostí, opět prodával pervitin

Policisté zadrželi mladíka s drogovou minulostí, opět prodával pervitin
V úterý zadrželi vyškovští kriminalisté šestadvacetiletého muže, který prodával pervitin. Mladík působil především v Ivanovicích na Hané.

V muzeu ve Veselí nad Moravou se uskuteční výstava Nositelé tradic

V muzeu ve Veselí nad Moravou se uskuteční výstava Nositelé tradic
Ve dnech 3. dubna až 18. června 2017 se v Městském muzeu Veselí nad Moravou uskuteční zcela ojedinělá výstava s názvem Nositelé tradic.
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky