29.03.2017
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Řeky jsou na jihu Moravy, Vysočině a Zlínsku pod normálem

Řeky jsou na jihu Moravy, Vysočině a Zlínsku pod normálem
Ilustrační foto
V povodí Moravy byly hladiny po většinu týdne při mírném kolísání vcelku setrvalé a celkové změny se pohybovaly mezi +13 a -25 cm. Průměrné týdenní vodnosti toků byly celkově větší v povodí Moravy,... 
20.březen 2017 - 08:00

V méně vodných tocích povodí Dyje teklo relativně nejméně dolní Jevišovkou, Svitavou a Litavou. Podobně i průměrné průtoky neovlivněných toků zůstaly v porovnání s dlouhodobými březnovými průměry v celém povodí podprůměrné s 25 až 65 % průtoku. Nejmenší průměrné průtoky se vyskytly v povodí Hloučely, Romže, Brodečky, Řečice, Pstruhovce, Jevišovky, Bělé a Litavy (7 až 17 % dlouhodobého průměru pro měsíc březen). Závěrovým profilem Moravy ve Strážnici odtékalo průměrně 69,6 m3/s, což je 58 % dlouhodobého měsíčního průměru, a Dyjí v Ladné 20,2 m3/s, tedy 30 % dlouhodobého měsíčního průměru.

Většina toků na jižní Moravě, Vysočině a na Zlínsku je aktuálně pod hladinami normální vodnosti.

Průtok Svratky ve Veverské Bítýšce  je na 19% dlouhodobého měsíčního průměru, Svitava v Letovicích na 25%, Oslava v Oslavanech na 21%. Na hranici sucha klesla Jevišovka v Božicích (6% dlouhodobého měsíčního průtoku), Litava v Brankovicích (8%) a Jihlava v Ivančicích (16%). Největší moravskou řekou Moravou ve Strážnici teče 34%, což je 41 m3/s.

Svratkou v Dalečíně protéká 23%, Balinkou v Balinách 20% a Oslavou v Nesměři 18% dlouhodobého  průměru pro měsíc březen.

Ve Zlínském kraji jsou hladiny řek při srovnání se statistikami pozorovaných průtoků k dnešnímu dni pod hranicemi normální vodnosti. Moravou v Kroměříži teče 39%, Dřevnicí ve Zlíně 25% a Olšavou v Uherském Brodě 22% dlouhodobého měsíčního průměru.

V olomouckém kraji je většina toků v normálu. Podnormální vodnost hlásí Romže ve Stražisku, Třebůvka v Lošticích a Morava v Moravičanech (13%, 19% a 27% dlouhodobého měsíčního průměru).

Odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce v povodí Moravy a Dyje k 13. 3. 2017 činil cca 45,8 mil. m3.


Na všech vodních dílech jsou zajišťovány odtoky dle platných manipulačních řádů. V současné době dochází u většiny nádrží k plnění uvolněných zásobních prostor. V tomto ohledu se Povodí Moravy, s.p. připravuje na případné sucho, aby mohlo zajistit minimální průtoky pod vodními díly a odběry surové vody. V závislosti na přítocích vodohospodáři operativně upravují odtoky (např. Brno, Vranov, Bystřička, Karolinka, Nové Mlýny, Opatovice, Plumlov). Naplněnost zásobních prostorů se pohybuje v rozmezí od 55 % (Letovice), 60 % (Vír), 66 % (Brno) až po 100% (Nové Mlýny, Bojkovice). Při srovnání s minulým týdnem došlo v brněnské přehradě k zvednutí hladiny o 35 cm nahoru, ve Vranově o 43 cm, v Boskovicích o 6 cm a v Ludkovicích o 12cm.

V následujících dnech se očekává postupně mírné oteplení a ve druhé polovině týdne doprovázené dešťovými srážkami. Lze předpokládat vcelku převážně setrvalé stavy hladin při mírném kolísání průtoků a v závěru týdne přechodné vzestupy na horských tocích vlivem odtávání zbytků sněhové pokrývky.

 Jihomoravskenovinky.cz informoval Petr Chmelař, tiskový mluvčí, Povodí Moravy, s.p..

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)


Ministryně Karla Šlechtová navštívila hradiště Mikulčice

Ministryně Karla Šlechtová navštívila hradiště Mikulčice
Areál pobočky Masarykova muzea v Hodoníně p.o., Slovanské hradiště v Mikulčicích, národní kulturní památku, navštívila v pátek v odpoledních hodinách delegace Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

brněnský Dopravní podnik dosáhl na dotace z regionálního programu

brněnský Dopravní podnik dosáhl na dotace z regionálního programu
Dopravní podnik města Brna uspěl s žádostmi o dotaci z IROP (Integrovaný regionální operační program).

Brněnský dopravní podnik boj proti vandalům nevzdává

Brněnský dopravní podnik boj proti vandalům nevzdává
Od začátku roku eviduje DPMB 58 případů poničení vozů. Jedná se hlavně o tzv. tagy, škrábance či graffiti. I když škody každoročně přesahují 4 miliony korun, podnik boj s vandaly nevzdává. Prioritou je takový vzhled vozů, aby se do nich cestující nebáli nastoupit.

Policisté zadrželi mladíka s drogovou minulostí, opět prodával pervitin

Policisté zadrželi mladíka s drogovou minulostí, opět prodával pervitin
V úterý zadrželi vyškovští kriminalisté šestadvacetiletého muže, který prodával pervitin. Mladík působil především v Ivanovicích na Hané.

V muzeu ve Veselí nad Moravou se uskuteční výstava Nositelé tradic

V muzeu ve Veselí nad Moravou se uskuteční výstava Nositelé tradic
Ve dnech 3. dubna až 18. června 2017 se v Městském muzeu Veselí nad Moravou uskuteční zcela ojedinělá výstava s názvem Nositelé tradic.
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky